Kişinin yüz şeklini belirleyen en önemli bölgelerden biri de çenedir. Çenenin nasıl bir şekle sahip olduğu ve yüz ile olan uyumu, yüz bölgesinin estetik görünüm düzeyinde de belirleyici olur.

Çenenin yüz ile uyumunu yakalamak için de estetik uygulamaların devreye girdiğini söyleyebiliriz. Çene dolgusu işlemi ile bu bölgenin yüz ile daha uyumlu ve daha güzel görünmesini sağlamak mümkün olabiliyor. Aynı zamanda işlemde genellikle çene hattına dair bazı düzeltmeler de yapılıyor.

Çene dolgusu işleminin cerrahi bir müdahale olmadığının altını çizelim. Bu işlemde cilde kesi uygulanmaz ve dikiş atılmaz. Sadece dolgu uygulaması ile çene şekli üzerinde bazı düzeltmeler gerçekleştirilir. Dolayısıyla bu işlem estetik bir ameliyat değildir. Bu nedenle işlem için günlerce zaman ayırmaya, klinik ortamda istirahat etmeye gerek olmaz. Çene bölgesindeki şekil bozukluğu giderilir ve hastanın hemen günlük hayatına dönmesi mümkün olur.

Tüm dünya genelinde çenedeki şekil bozukluklarının son derece yağın bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirilen dolgu uygulaması, bu soruna çözüm olabiliyor.

Basit bir müdahale ile çenenin daha düzgün ve estetik açıdan daha güzel bir görünüm kazanmasını sağlamak artık çok kolay! Bu durumu bir kader olarak algılamak yerine estetik girişimlerden faydalanmak çok daha akılcı bir seçim olabilir. Çene bölgesinde şekil bozukluğu olmasa dahi, daha belirgin bir çene görünümüne sahip olmak için de çene dolgusunun tercih edilebileceğini belirtelim.

Çene dolgusu fiyatları ve çene dolgusu ile ilgili bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Çene Dolgusu Kaç Defa Tekrarlanabilen Bir İşlemdir?

Bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Hastalar ene dolgusu işleminin diledikleri kadar yapılmasını sağlayabilir. Sadece bir defa ya da sadece üç defa yapılabilen bir işlem olmadığının altını çizelim. Yaşam boyunca düzenli aralıklarla bu dolgu uygulamasından faydalanılması mümkündür.

Hangi Durumlarda Çene Dolgusu Yapılır?

Çene dolgusu çene uç kısmı ile ilgili şeklin değiştirilmesi amacıyla sıklıkla yapılıyor. Ancak elbette işlemin yapılmasının amacı sadece bu değil. Aşağıdaki durumlarda da çene dolgusu işleminden faydalanılabildiğini belirtebiliriz:

 • Çene ucunun çok sivri olması
 • Çene ucunun çok düz olması
 • Çenede hacim eksiklikleri olması
 • Çenenin çok belirsiz olması
 • Çene ucunda derin gamzelerin olması
 • Çene hattında sarkmalar meydana gelmesi
 • Çene ucunun aşırı geniş olması
 • Çene ucunun bir hayli geride olması

Bu unsurlar çene hattının düzeltilmesi ve çenedeki şekil bozukluklarının giderilmesi amacıyla en sık gerçekleştirilen estetik girişimlerdir. Elbette bunların dışında daha farklı spesifik nedenlerle de dolgu uygulamasının yapılması mümkün olabiliyor.

Çene Dolgusunun Avantajları Neler?

Öncelikle çene dolgusu işleminin son derece basit ve acısız olduğunu belirtebiliriz. Bu durum çene dolgusunun avantajları arasında en çok ön plana çıkandır.

Çene bölgesindeki şekil bozukluklarının kolaylıkla düzeltilebiliyor olması da önemli bir avantaj olarak değerlendirilir. Genel olarak bu işlemin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Cerrahi bir girişim olmadığından uzun iyileşme süreci gerektirmez
 • Dakikalar içerisinde tamamlanan bir işlemdir ve uzun zaman ayırmaya gerek bırakmaz
 • Çene hattının daha belirgin olmasını sağlayarak daha genç görünmeye yardımcı olur
 • İşlemin düzenli olarak tekrar edilmesi durumunda dolguların kalıcılığı daha uzun sürer
 • Yüz bölgesine daha estetik bir görünüm kazandırır
 • Klinik ortamda ya da evde istirahat gerektirmez
 • İşlemin ardından herhangi bir komplikasyon gelişme riski son derece düşüktür

Kimler Çene Dolgusu İşleminden Faydalanabilir?

Çene bölgesinde şekil bozukluğu olan, daha belirgin bir çene görünümüne sahip olmak isteyen herkesin bu işlemden faydalanabileceğini belirtebiliriz. Sadece kullanılan dolgu malzemeleri içerisinde yer alan maddelere alerjisi olanlar için ideal bir işlem değildir. Gebelik ve emzirme döneminde de bu işlemin yapılamayacağını belirtmek gerekiyor. Bunun için emzirme sürecinin de tamamlanmasını beklemek gerekir.

Kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık sorunu olanlar da bu işlemden istifade edemiyor. Bunun dışında kalan herkesin çene estetiği işleminden yani çene dolgusundan faydalanabileceğini belirtebiliriz. Hemen randevu alarak bu işlem için uygun bir aday olup olmadığınızı doktor muayenesi ile öğrenebilirsiniz.

Çene Dolgusu Kalıcılık Süresi Nedir?

Hastalar çene dolgusu nasıl yapılır konusu kadar bu dolgu işleminin kalıcılık süresi hakkında da bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Öncelikle işlemin kalıcılık süresinin kişiden kişiye değişebildiğini belirtelim. Çünkü bu işlemde hyaluronik asit içerikli dolgular kullanılıyor. Bu dolguların vücut tarafından eritilme hızı her bireyde farklı olabilir.

Genellikle işlemin kalıcılığı 1 yıl ila 2 yıl arasında değişiyor. Ancak burada önemli bir unsurun da altını çizmekte fayda olacaktır. İşlemin düzenli olarak tekrarlanması halinde kalıcılık süresi de uzuyor. Bu gibi durumlarda işlemin süresinin 2,5 yıla kadar uzayabileceğini de belirtebiliriz.

Jawline Dolgusu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Çene dolgusu olarak bilinen jawline dolgusu, İngilizce’de çene anlamına gelen “jaw” ve hat, çizgi anlamına gelen “line” kelimelerinin birleşmesidir. Çene hattına keskin bir görünüm kazandırarak yüzü daha orantılı bir hale getirmeyi hedefleyen bir medikal estetik işlemidir. Cerrahi bir uygulama değildir. Maksimum 1 saat içinde işlem tamamlanır.

Dolgu işleminin uygulanacağı alanlar belirlenir ve enjeksiyonun yapılacağı bölgelere anestezik krem sürülür. Jawline dolgusu ağır ya da ağrılı bir işlem değildir; anestezik kremin sürülmesindeki amaç iğne deriye girerken yaşanabilecek acı hissini ortadan kaldırmaktır.

Jel dolgular belirlenen bölgelere enjekte edilir. Enjeksiyon aşamasından sonra jawline dolgusu tamamlanmış olur. Uygulama tamamlandıktan sonra oluşan kızarıklık, morluk ya da küçük şişlikler kısa süre içinde kaybolur.

Birkaç hafta içinde dolgu tamamen yerleşir ve cildinizle bütünleşir. Çene dolgunuz tamamlandıktan sonra günlük hayatınıza hemen dönebilirsiniz. İşlem uzun sürmediği için jawline dolgusu için çok fazla vakit ayırmanız gerekmez.

Jawline Dolgusu Nasıl Popülerleşmiştir?

Medikal estetik müdahalelerden biri olan jawline dolgusu, konforlu ve basit bir işlemdir. Sonuçlarını hemen verir. Bununla beraber, istenmeyen bir görüntünün ortaya çıkması durumunda eritilebilir ve çene hattı eski görüntüsüne döner.

Risksiz ve geri alınabilir bir işlem olması jawline dolgusunu sıklıkla tercih edilir bir hale getirmiştir. Jawline dolgusunda hyaluronik asit içeren dermal dolgular kullanılır.

Hyaluronik asit, insan vücudunda bulunan bir maddedir ve çene dolgusu, çene hattını belirginleştirmenin yanı sıra içeriğindeki hyalüronik asit sayesinde cilde daha sıkı bir görünüm kazandırmaya da yardımcı olur.

Uygulamadan sonra herhangi bir memnuniyetsizlik oluşursa hyaluronik asidi parçalayacak olan hyaluronidaz enzimi dolgunun yapıldığı bölgeye enjekte edilir. Bu asit, dolguyu 24 saat içinde ortadan kaldırır ve çene hattı işlem öncesi haline döner.

Jawline dolgusu işlemden sonra sonuçlarını anında gösteren ve kişinin gündelik hayatına hemen dönebileceği bir uygulamadır . Bir saat gibi kısa bir süre içinde tamamlanan jawline dolgusu çeneye istenen görünümü hemen kazandırır. Cilt yapısına göre ufak tefek kızarıklıklar ve morluklar en geç birkaç gün içinde geçer. İşlemden sonra istirahat gerekmez ve hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

  Bilgi - Randevu

  için formu doldurun Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…

  KVKK Metni’ni okudum ve anladım.