Saç Ekimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Saç dökülmesi neden olur?

Saç dökülmesi, günümüzde erken yaşlarda başlayan önemli bir sorundur.
Günümüzde yaygın olarak erkeklerde görülen saç dökülmesi genetik faktörlere bağlı olarak çok erken yaşlarda gözlenmektedir. Kadınlarda ise bu durum daha çok bazı hastalıkların yan etkisi olarak ve hormonal sebeplerle gerçekleşmektedir. Her iki cinste stres, büyük bir üzüntü sürecinden geçmenin de saç dökülmesine sebep olduğu gözlemlenmiştir.

Saç dökülmesine nasıl çözüm bulunabilir?

Saç dökülmesine çözüm bulmanın ilk adımı, buna sebep olan faktörlerin araştırılmasıdır. Kişinin vitamin, mineral eksiği varsa bu hem oral olarak hem de cilt altına vitamin kokteyllerinin enjeksiyonu dediğimiz mezoterapi yöntemiyle sağlanabilmektedir.
Ardından kişinin kan değerlerinde bir sorun yoksa, kronik, sistemik, bulaşıcı bir rahatsızlığı yoksa; kişiye kök hücre tedavileri uygulanabilmektedir. Bu tedavilerin ilk ayağında kişinin kendi kanından elde edilen trombositten zengin plazmalar olan PRP ile saçın ihtiyacı olan vitamin kokteyllerinden oluşan mezoterapiler kombinlenerek tedavi süreci planlanır. Bu tedavinin bir üst segmenti kişinin vücudundan alınan bir miktar yağın işlemden geçirilerek saça enjekte edilmesidir. Bunun bir üst segmentindeki tedavi ise kişinin kulağından alınan kök hücrenin, PRP ile kombinlenmesi veya kişiden alınan daha yüksek miktardaki kanda kök hücrenin çoğaltılması ve saç derisine enjekte edilmesidir.

Saç tedavileri yeterli olmazsa, ne yapılabilir?

Tedaviler sonucunda dökülme süreci gözlemlenir. Bu noktada iyileşme istenen düzeyde değilse ve kişi aynaya baktığında mevcut açılmalar kendisini negatif yönde etkiliyorsa saç ekimi işlemi önerilir.

Saç ekimi ne zaman yapılabilir?

Günümüzde saç ekimi işlemi 20’li yaşlara kadar gerilemiştir. Bu yaşlarda ekim yapıldığı taktirde, dökülme devam edeceğinden ikinci bir seansa ihtiyaç duyulma olasılığı yüksektir. Öte yandan danışanlarımız kaliteli ve sağlıklı saçlara en fazla ihtiyaç duydukları yaşta olduklarını belirtmekte ve ikinci seans olmaya değer diye düşünmekteler.

Saç ekimi öncesi nasıl bir inceleme yapılır?

Saç ekimi işleminde donör bölge iki kulak arasında, ense köklerinden başlayan bölümdür. Bu kısımın donör bölge seçilmesinin sebebi, bu alandaki saçların en kalıcı özelliğe sahip olmasıdır. Bu bölgenin saç kalitesi ve yoğunluğu işlemin kaderini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Bu bölge yeterli gelmediğinde, donör bölge olarak çene altındaki sakal bölgesi ve çok nadir de olsa göğüs bölgesinden de küçük bir alan eklenebilir.
Ekim yapılacak bölgedeki açıklık detaylı bir şekilde incelenir ve önden arkaya kısım kısım öncelik sıralaması belirlenir.

Tüm bu incelemeler Türkiye’de bir tek Medicaworld’de bulunan detaylı saç analizi cihazımızla yapılmaktadır. (bunu sorarız veya cihazı inceledikten, dendikten sonra ekleyebiliriz)

Saç ekimiyle gençlik fotoğraflarımıza benzer miyiz?

Saç ekimi öncesi en önemli aşamalardan biri de saçın ön hattının belirlenmesidir ve işin ustalık kısmı burada gizlidir. Doğal bir saç hattı kişiye ekim yapıldığının belli olmamasını sağlayabilir. Kişinin kaşlarını maksimum kaldırdığında alnındaki kaslarının bitiminden yarım milim üstü kişinin mevcut doğal hattı kabul edilebilir. Danışanlar genelde bu süreçte, gençlik fotoğraflarını baz alma yanılgısına düşebilir. Zaman içerisinde kişinin doğal saç hattı geriye doğru gitmektedir.

Saç ekiminde en yaygın yöntemler nelerdir?

Son dönemlerde saç ekiminde yaygın olarak kullanılan yöntemler, FUE ve DHI yöntemleridir.

FUE yöntemi ile saç ekiminin ilk aşamasında lokal anestezi yapılır ve özel uçlu medikal cihazlar ile donör bölgesi dediğimiz iki kulak arasından saç kökleri alınır. Ardından kişinin saç çıkış açısı ve yönüne göre kanallar açılır ve organ solüsyonunda bekleyen saç kökleri ihtiyaç olan saçsız alana ekilir.

FUE yönteminde safir uçlu özel medikal cihaz kullanıldığında doku hasarı daha az olmaktadır. Buna Safir FUE saç ekim tekniği denir.

Danışanın açıklığı azsa ve saçının tıraş edilmesini istemiyorsa, DHI yöntemi tercih edilebilir. Öncelikle alım yapılan ense bölgesinden küçük bir pencere açılır. Ardından lokal anestezi yapılır ve FUE yöntemiyle saç kökleri alınır. Kanal açma ve ekim işlemi fonksiyonu olan özel uçlu medikal kalemler kullanılır. Doku hasarı yine minimum düzeydedir. Ve ekim alanına tıraş yapılmadan çalışılabilir.

Bu iki teknik haricinde Sedasyonlu Saç Ekimi hizmetimiz vardır. Sedasyon, lokal anestezi öncesinde danışanın endişesini, heyecanını yatıştırmasına yardımcı olan ilaçların serum yoluyla verilerek, hafif uykulu, hayal meyal hatırlayacağı bir ekim deneyimi yaşamasına olanak tanır.

PRP’li Saç Ekimi’nde paket içeriğinde üç adet PRP işlemi mevcuttur. PRP işlemi, danışanın kanından bir miktar alınıp, santrifüj edilerek, beyaz hücrelerle kırmızı hücreler birbirinden ayrılır. Beyaz hücreler trombositten zengin plazmalar içerir. Bunu seans esnasında ve saç ekimi sonrasındaki 1 yıllık süreçte doktorun öngördüğü planlamada uygulamaktayız. Saç ekimini kişinin kendi kanındaki beyaz hücreleriyle desteklemiş oluyoruz.

Kök Hücreli Saç Ekimi’nde ise kişinin kulağının arkasından aldığımız kök hücresini, PRP ile kombinleyerek işlem esnasında enjekte ederek ekimin kalitesini, verimliliğini arttırmayı hedefliyoruz.

Exosmome’lu Saç Ekimi ise yeni teknoloji ile üretilmiş bir içerikle yapılan bir uygulamadır. Exosome, insan dna’sına uyumlu, kök hücre verisine sahip ve haberleşme yeteneği olan aynı zamanda yüksek keratin, biotin ve E vitamini gibi saçın ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminlerden zengin bir içeriktir. PRP ile enjekte edilerek saç ekimini yüksek oranda destekler. Daha hızlı sonuç elde ettiğimiz ve daha fazla verim aldığımız bir saç ekimi yöntemidir.

Saç ekiminde tüm dünyaya hizmet veren kurumumuzda ücretsiz ön muayene ile detaylı bir saç analizi sonrası, size uygun teknik ile konforlu bir saç ekimi gerçekleştirmek isterseniz, bize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

SAÇ EKİMİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Bana saç ekimi yapılabilir mi?

20 yaş ve üstündeyseniz,

Doktor kontrolünde saç ekimi işlemine engel herhangi bir fizyolojik rahatsızlığınız yoksa,

Saçınızda belirgin açıklıklar mevcutsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa,

Donör bölgenizdeki saç sıklığı ve kalitesi yeterliyse,  size saç ekimi yapılabilir.

Ben saç ekimi yaptırırken hangi kriterlere dikkat etmeliyim?

Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı ruhsatlı bir kuruluşta bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Kurumun size güven vermesine özen gösterin. Aklınızda hiç soru işareti kalmayacak şekilde bilgi edinmeye çalışın.

Bu işlem için izin almam gerekir mi?

İlk 3 gün dinlenebilme imkanınız olursa, sizin için çok daha konforlu olur. Masa başı bir işte çalışıyorsanız, aralıklı dinlenmelerle işinize dönebilirsiniz. Ağır bir işte çalışıyorsanız, 3 gün izin almanız iyi olabilir. Yurtdışından ya da uzak bir yerden gelip işlem alacaksanız, başınızı korumanız kaydıyla, ertesi gün seyahat etmenizde bir sakınca yoktur.

Saç ekimi sadece erkek adaylara mı uygulanır?

Saç ekimi genelde erkek tipi dökülmenin görüldüğü erkek adaylara uygulansa da, kadın danışanlarımızda da bu tip dökülme görülebilir veya zaman içerisinde seyrekleşen saçlar, yoğun saç kayıpları neticesinde saç sıklaştırma amacıyla saç ekimi işlemi kadın danışanlarımıza da uygulanabilir.

Ekim işlemi sadece saça mı uygulanır?

İhtiyaca göre sakal ve kaş ekimi de yapılabilmektedir.

Günlük hayatıma ne zaman dönüş sağlayabilirim?

Esasında başınızı iyi bir şekilde koruduğunuz taktirde ertesi gün günlük hayatınıza dönüş sağlayabilirsiniz. Fakat imkanınız varsa, kritik olan ilk 3 gün dinlenmenizi öneririz.

Ne zaman spor yapabilirim?

Ekimden sonraki 1 ay içerisinde ağır sporlardan uzak durmanızı öneriyoruz. İlk 3 gün yatay pozisyonda güzel dinlendiyseniz, ödeminiz kalmayacaktır.  Ödeminize bağlı olarak 4. Günden itibaren yürüyüş yapabilirsiniz. 15. Günden sonra da hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ağır sporlar için 1 ay beklemenizi öneririz. Öncesinde fotoğrafınızı yollayıp, doktorunuzdan onay alabilirsiniz.

Ne zaman sauna, hamam ve solaryuma girebilirim?

Solaryuma 1 yıl boyunca girmemenizi öneririz. Sauna ve hamam aktivitelerinizi ekimden 1 ay sonra, doktor onayıyla yapabilirsiniz.

Ne zaman havuza, denize girebilirim?

Havuz, deniz aktivitelerinizi ekimden 1 ay sonra, doktor onayıyla yapabilirsiniz.

İşlem ne kadar sürer?

Saç ekim yapılacak bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak alınacak greft sayısı, cilt ve saç yapısı ve kullanılacak tekniğe bağlı olarak 4-8 saat arasında değişiklik gösterebilir.

Saç ekimi sırasında ve sonrasında ağrı ya da acı hisseder miyim?

Saç ekimi işlemi sırasında herhangi bir acı, ağrı hissetmemeniz için lokal anestezi altında yapılmaktadır. İsteğe bağlı olarak lokal anestezi öncesinde  sedasyonlu saç ekimini tercih edebilirsiniz. Sedasyon ile hafif uykulu bir durumda olduğunuz için size daha konfor sağlayabilir.  İşlem sonrasında anestezi etkisi azaldığında minimal ağrı, acı hissedebilirsiniz, bunun için kurum tarafından size verilen ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.

İşlem sonrasında hangi ilaçları kullanabilirim?

İşlem sonrasında ağrı kesici, antibiyotik ve ödem ilacı size kurum tarafından verilmektedir. Doktorunuz gerekli görürse kan sulandırıcı ilacı da ilave edebilir.

Hangi tekniği seçebilirim?

Saçınızın kesilmesini istemiyorsanız, saç açıklığınız az ise DHI yöntemini tercih edebilirsiniz. Saç derinizin hassasiyetine bağlı olarak Safir FUE tekniğini de doktorunuz önerebilir.  Bu kararı sizin saç ve cilt yapınız esas alınarak uzmanınızla birlikte belirlenebilir.

Ekilen saçlar ne zaman çıkar?

2. ve 3. Aydan itibaren minimal düzeyde çıkmaya başlar. 4. Aydan itibaren daha belirgin saç çıkması gözlemlenir. 7. Aydan itibaren yüzde 50 sonuç görünür. Yüzde 100 sonuç saçın ön bölgesi için 1 yılda, tepe bölgesi için 1,5 yılda gözlemlenmektedir.

Ekilen saçlar dökülür mü?

Saçınız ekildiği andan itibaren 1 ay içinde şok dökülmesi yaşanır. Bu sizi endişelendirmesin, köklerin tutunma süreci ilk 10 gündür.

Saç ekimi yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeliyim?

İşlem sırasında başınıza çok fazla sıvı verileceğinden ilk 3 gün sızıntı devam eder, çok uzun süre başınızı dikey pozisyonda tutmamanız, çok ayakta kalmamanız gerekmektedir. Mümkün olduğunca yatay pozisyonda kalırsanız, başınızdaki ödem yüzünüze inmez. Ödemi önleyen bant versek bile, sizin dinlenmeniz ve ödem ilacınızı düzenli almanız, fazla tuzlu, baharatlı yiyecekler almamanız, alkol tüketmemeniz gerekmektedir.  Yara iyileşmesini geciktirdiği için sigara içmemenizi öneririz. Daha hızlı bir iyileşme için biz işlem sonrası ve bunu takip eden aylarda PRP işlemi önermekteyiz. Buna ek olarak egzozom, ozon tedavisi ve saç mezoterapilerini ve size önerilen medikal saç ürünlerini düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

Saç ekimi yaptırdığım anlaşılır mı?

Belirlenen ön hat çizginize çapraz ekim tekniğiyle doğal bir görünüm sağlanması hedeflenir. Saç ekimi yaptırdığınız, ekim sonrasında iyi bir koruma gerçekleştirirseniz, anlaşılmaz.

Fiyatı ne kadardır?

Saç ekimi işlemi ihtiyacınız olan greft sayısı, saç ekimi tekniğine göre değişim göstermekle beraber, biz Medicaworld olarak her kesime hitap eden saç ekimi paketlerimizle hizmet vermekteyiz.

İşlemi uygulayacak kişiler kimlerdir?

Doktor kontrolü eşliğinde, alanında tecrübeli ve bizim kurum içi eğitimlerimizle de uluslar arası kalitede hizmet veren, uzman bir ekip ile işlemlerimiz gerçekleşmektedir.

    Bilgi - Randevu

    için formu doldurun Uzman Sağlık Danışmanımız sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir…

    KVKK Metni’ni okudum ve anladım.